Program

STŘEDA 28.03.2018 20:00

LiStOVáNí - Nejlepší kniha o fake news!!!

Média, politici, sociální sítě – ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? LiStOVáNí tak navazuje na úspěšnou adaptaci Ekonomie dobra a zla a přináší na jeviště opět další vysoce aktuální vědecko-naučný text, vtipnou, neotřelou scénickou formou. Účinkují Alan Novotný a Jiří Ressler.

PÁTEK 30.03.2018 20:00

Bez předsudků tour 2018

Vystoupení hc formací Fourth Face a Street Machine

STŘEDA 04.04.2018 17:00

Jarní koncert... aneb zpívá celá rodina

PÁTEK 06.04.2018 19:00

Jeden svět Polička: dokument Náš nový prezident + debata s Ondřejem Kundrou a Petrem Kolářem, dokument Čističi

19:00 Náš nový prezident

/ MP/ Rusko, USA / 78 min. + debata

O praktikách ruské propagandy se v posledních letech mluví čím dál častěji, málokdo ale tuší, jak doopravdy funguje. Neotřelý dokument je založen na sestřihu stovek útržků z vysílání ruských televizních stanic. Dohromady dávají příběh o tom, jak Kremlem ovládaná média ruským občanům podsunula přesvědčení, že Hillary Clinton je nebezpečím pro celý svět a že Donald Trump je jeho záchranou.

21:00 Čističi

/ Hans Block, Moritz Riesewieck / Německo, Brazílie, Nizozemí / 2018 / 88 min.

Úlohou čističů, najímaných společnostmi jako Facebook nebo Google, je vyhledávat a mazat závadný obsah. Působí v utajení, přesto se filmařům podařilo kontaktovat některé z „moderátorů obsahu“, kteří pracují ve filipínské Manile. Jejich zkušenosti zahrnují otřesné zážitky při setkání s dětskou pornografií nebo se záznamy islamistického vraždění. Postupná devastace psychiky moderátorů ale není jediným problémem existence této profese. Jako závadný je totiž často vyhodnocen i obsah, který nevyhovuje vládám jednotlivých zemí nebo znepokojivým způsobem vypovídá o realitě válečných konfliktů. Kde už se snaha zabránit šíření zla mění v nebezpečnou cenzuru?

SOBOTA 07.04.2018 18:00

Jeden svět Polička: Za hranicemi možností, O otcích a synech + debata s Markétou Kutilovou

18:00 Za hranicemi možností

/ Marta Prus / Finsko, Německo, Polsko / 2017 / 74 min.

„Ty nejsi lidská bytost, jsi atletka.“ Taková slova slyší gymnastka Rita Mamun od své nemilosrdné vrchní trenérky. Intimní portrét odvrácených stránek sportu odhaluje ruský tréninkový systém, který v honbě za dokonalostí překračuje všechny meze. Rita se připravuje na olympiádu v Riu a ačkoliv je připravena pro úspěch obětovat všechno a sáhnout si na hranice svých možností, tady je nucena jít ještě dál. Nemyslet na rodinu, ignorovat svá zranění, ale hlavně cvičit, stále dokola. Kolik ponížení musí člověk snést, aby vyhrál?

19:30 O otcích a synech

/ Talal Derki / Německo, Sýrie, Libanon /2017 / 98 min. + debata s Markétou Kutilovou

Režiséra Talala Derkiho, autora úspěšného filmu Návrat do Homsu, prý otec učil, že své noční můry musí nejprve natočit, aby se jich zbavil. Vydal se proto zpět do rodné Sýrie, dva roky žil v poušti na severu země v rodině islámského radikála a bojovníka teroristické skupiny Fronta an-Nusrá. Výsledkem je unikátní studie islámské radikalizace. Abú Usáma vyměnil svým dětem učebnice za zbraně a připravuje je na svatou válku. Zatímco Ajmán (12) by raději chodil do školy, Usáma (13) poslušně následuje cestu džihádu. Intimní rodinné chvíle a fanatismus se spolu dennodenně potkávají.

NEDĚLE 08.04.2018 16:00

Jeden svět Polička: Nerodič, Lepším člověkem

16:00 Nerodič

/ Jana Počtová / Česko / 2017 / 83 min.

„Jako malá jsem snila, že jednou budu mít velkou rodinu. Místo toho nenápadně stárnu a postupně ztrácím iluze. A kolem sebe pozoruju, že v tom rozhodně nejsem sama,“ říká česká dokumentaristka Jana Počtová. Ve svém novém snímku se především pomocí příběhů svých známých snaží nalézt odpověď na otázku: mít, nebo nemít děti? A do jakých podmínek je správné je přivést?

18:00 Lepším člověkem

/ Attiya Khan, Lawrence Jackman / Kanada / 2017 / 79 min.

Attiye bylo 16, když na střední škole potkala o něco staršího Stevea. Pro oba to byl první vážný vztah a pár spolu brzy začal bydlet. Tahle zkušenost dívku málem stála život. Steve Attiyu bil prakticky každý den jejich dvouletého vztahu. „Myslela jsem si, že takhle to ve vztazích chodí. A čekala jsem, že dřív nebo později mě zabije,“ vzpomíná pohnutě Attiya během terapeutického sezení, kterému přísedí i Steve. Dvacet let od jejich rozchodu souhlasil s tím, že se setkají před kamerami a dotknou se hluboko uložených ran. Intimní snímek citlivě nahlíží na proces léčení duše narušené domácím násilím a ptá se po jeho příčinách i možnostech, jak splatit obětem životní dluh.

STŘEDA 11.04.2018 18:00

Jeden svět Polička: dokument Azurová + debata s Janem Freidingerem z Greenpeace, dokument Švéd v žigulíku

18:00 Azurová

/ Karina Holden / Austrálie / 2017 / 76 min. + debata

Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit.

21:00 Švéd v žigulíku

/ The Russian Job / Petr Horký / Česko / 2017 / 64 min.

Automobilka AvtoVAZ je jedním z nejvýznamnějších státních podniků v Rusku a jednou z největších továren na auta na světě. V posledních 20 letech je však v permanentní ztrátě. Švéd Bo Inge Andersson, který v minulosti pracoval pro automobilky Saab nebo GM, ale vedl i ruskou společnost GAZ, má za úkol zefektivnit provoz tradičního podniku. Střet západního manažera s ruskou mentalitou a nostalgií po socialistických poměrech však vede k čím dál hlubšímu oboustrannému rozčarování.

ČTVRTEK 12.04.2018 18:00

Jeden svět Polička: Hranice práce + debata s režisérkou Apolenou Rychlíkovou, V zajetí

18:00 Hranice práce

/ Apolena Rychlíková / Česko /2017 / 71 min. + debata s režisérkou

Novinářka Saša Uhlová se vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku. Kde všude zaměstnavatelé porušují zákoník práce?

21:00 V zajetí

/ Bernadett Tuza-Ritter / Maďarsko, Německo / 2017 / 89 min.

Dvaapadesátiletá Edit, které majitelka Eta přidělila nové jméno Mariš, žije u své paní už 10 let. Vykonává pro ni veškeré domácí práce 12 hodin denně, většinou i o víkendech, aby paní domu nemusela dělat nic. To vše pouze za jídlo, bydlení a cigarety. Po večerech Mariš ještě chodí do továrny, ovšem celou výplatu musí odevzdávat Etě. Nesmí bez dovolení opustit dům. Eta ji čas od času zbije. Zatímco Marišina dospívající dcera z domu trýznitelky před několika lety utekla, její matka má příliš velký strach. Odhaduje se, že v moderním područí žije celosvětově na 45 milionů osob. Jen v Maďarsku je jich kolem 22 tisíc. Zůstane Mariš jednou z nich?

PÁTEK 13.04.2018 19:30

Benefiční koncert aneb šťastný pátek pro Vašíka

Vašík je téměř desetiletý klouček, který od narození trpí dětskou mozkovou obrnou. Tato diagnóza v sobě zahrnuje jak postižení fyzické (Vašík jezdí na vozíku, má problém s motorikou rukou, je spastický, nemůže sám stát na nohách, má problémy udržet věci v ruce), také je částečně postižena řeč (hůře artikuluje, špatně vyslovuje), ale intelektově je na tom moc dobře. Je to vlastně kluk jako každý jiný. Má rád motorky, poslouchá Kabáty a zná snad všechny jejich texty. Navštěvuje běžnou školu, kde spolu s asistentkou pracují ve třídě s ostatními dětmi. Rodiče se snaží všemi možnými dostupnými prostředky (rehabilitace, domácí cvičení několikrát za den) Vašíkovi pomáhat. Nejúčinnější je ale pobyt ve specializovaných lázních na Slovensku - léčebna ADELI. Zde Vašík absolvuje speciální cvičení v kleci na gumových pásech, taky mu velmi pomáhá pobyt v hyperbarické komoře, různá jiná rehabilitační cvičení. Pobyt zde stojí na tři týdny cca 130 000 Kč a nehradí jej pojišťovna. Proto se snažíme již pátým rokem sehnat alespoň část peněz na tento pobyt. Proto organizujeme koncert, kde kapely vystupují bez nároku na honorář. Těšit se můžete i na pravidelné překvapení.

STŘEDA 18.04.2018 19:00

David Gilmour v Pompejích (koncert)

Pětačtyřicet let od slavné show, ze které vznikl dokumentární film Pink Floyd v Pompejích, se David Gilmour vrací na místo činu. Skladatel, zpěvák a kytarista legendárních rockerů odehrál v červenci 2016 v kulisách ruin nejstaršího amfiteátru na světě dva spektakulární koncerty. Ze záznamu vznikl ohromující snímek, v němž zazní hity Gilmourovy sólové kariéry i klasiky z vrcholných let Pink Floyd. Zatímco koncert Pink Floyd v 70. letech byl kvůli natáčení bez diváků, tentokrát dvojité show pod Vesuvem přihlíželo na 3000 fanoušků Davida Gilmoura. Jednasedmdesátiletý bard psychedelického rocku si do kapely přizval hvězdné muzikanty jako baskytaristu Guye Pratta, který vystřídal v Pink Floyd Rogera Waterse, bubeníka Steva DiStanislao, klávesistu z Rolling Stones Chucka Leavella nebo dlouholetého spolupracovníka Michaela Jacksona, Grega Phillinganese. Skladby z Gilmourových sólových alb „Rattle That Lock“ a „On an Island“ doplňují chronicky známé skladby Pink Floyd včetně „One of These Days“, „Wish You Were Here“ nebo „Comfortably Numb“. Atmosféru koncertu dotváří dokonalá audiovizuální show plná laserových efektů, pyrotechniky a videoprojekcí na obrovské oválné obrazovce.

ČTVRTEK 19.04.2018 19:00

Cesta mayského šamana do Santiaga de Compostela

Přijměte pozvání ke sdílení osobního příběhu o posvátné cestě do Santiaga de Compostela - 900 km pěší chůzí.

PÁTEK 20.04.2018 18:00

Greenpeace - Plastic ocean

SOBOTA 21.04.2018 18:00

Vernisáž fotografií z filmu Pláč sv. Šebestiána

Výstava fotografií z natáčení nezávislého historického filmu „Pláč svatého Šebestiána“, které probíhalo od listopadu 2016 do září 2017 a zúčastnil se ho i jeden poličský kočovník. Děj filmu se odehrává na pozadí velké morové rány, jež postihla Evropu roku 1348 a vypráví o střetu dvou příslušníků nižší šlechty, rytíře Gottfrieda a hradního pána Siegfrieda. Tvůrci filmu usilují o autentické zpodobnění středověku nejen využitím dobových kostýmů a rekvizit, ale rovněž snahou o postižení mentality tehdejšího člověka. V hlavních i vedlejších rolích se objeví přední čeští herci jako Ondřej Malý, Matouš Ruml či Filip Kaňkovský. Výstava fotografií bude doplněna o audiovizuální ukázky z připravovaného filmu (jehož premiéra je plánována na podzim roku 2018). www.sebestianfilm.cz, https://www.facebook.com/sebestianfilm/

NEDĚLE 22.04.2018 17:30

LiStOVáNí - Byl jsem při tom /Jerzy Kosinski/

Světoznámý příběh duševně a citově retardovaného Davida Záhrabníka, který až do zralého věku nepoznal skutečný svět jinak než z televize a který je po smrti svého dobrodince do něj sice vržen rovnýma nohama, šťastnou náhodou se však dostane ihned do nejvyšších kruhů, kde každou jeho prostoduchou myšlenku díky obyčejnému nepochopení interpretují jako geniální ekonomický či politický vhled. A protože neprosazuje ničí zájmy (ani ty svoje), stává se z něj nečekaně hvězda, okolo které všichni krouží a každý si do ní promítá své vlastní přání a touhy. Příběh, který nezestárne v žádné době. - účinkují: Tomáš Drápela, Věra Hollá a Pavel Oubram.

ČTVRTEK 26.04.2018 19:00

Stromy umírají vstoje

Nadčasové psychologické drama španělského autora Alejandra Casona.

Režie a úprava scénáře: Ladislav Vrabec, scéna: Jaroslav Dusík a Lukáš Lulu Zrůst, technická spolupráce: Alois Koláček, Lukáš Lulu Zrůst, kostýmy a nápověda: Irena Morávková a Ludmila Zerzánková, hudba: Adolf Klein.

Hrají: Zdeňka Pávková, Jitka Boháčová, Jitka Balážová, Zuzana Zrůstová, Magda Křenková, Magda Němcová, Stanislav Větrovský, Václav Větrovský, Jaroslav Dusík, Karel Pávek, Jaromír Běhoun, Ladislav Vrabec, Lukáš Lulu Zrůst.

PÁTEK 27.04.2018 20:00

Jazzové setkání – Lanugo

Nadžánrové seskupení hrající moderní pop, jazz a soul s jemnými doteky elektroniky v sobě spojuje hned několik silných momentů a trumfů. Dynamický vokál Markéty Foukalové doprovázejí klavírista Viliam Béreš, kontrabasista Rastislav Uhrík, bubeník Martin Kopřiva, kytarista Mirek Šmilauer a perkusionista Martin Novák, který navíc ovládá sampler.

SOBOTA 28.04.2018 20:00

MIDI lIDI + VENTOLIN

MIDI LIDI jsou známí tím, že rádi a často koncertují, odehráli mnoho koncertů v ČR a na Slovensku, ale i v Polsku, Rusku, Anglii, Německu, Španělsku či Chorvatsku. V Čechách a na Slovensku už patří ke stálicím velkých festivalů. Zároveň vystupují i jako DJ's - Prokop s Tomášem jako TOMINO A MYSLIVEC a Petr s Johanou Švarcovou jako DISJOCKEJOVÉ. Členové kapely jsou svojí další činností široce rozkročeni mezi nejrůznější umělecké obory a na české scéně jsou jednotlivě známí i jako filmoví tvůrci, herci, divadelníci, promotéři, vizuální umělci či grafici.